Vyhledat termín
Informace
Napište nám
RSS kanál
cs | en


Institut doplňující otázky

Vzpomeňme na dobu nedávno minulou, kdy ze sebe kašpara (kašpárkovou) v přímém přenosu udělala Kateřina "Biomasa" Jacques. Bez sebemenšího zaváhání odpověděla na otázku o volbě nejvhodnějšího paliva, aniž by potom dokázala vysvětlit, jak se to vyrábí ani co to vlastně je. Neměla tudíž žádné argumenty pro své tvrzení. Přestože se již několik let pohybovala v parlamentu, kde se minimální řečnická úroveň předpokládá (i když tomu tak většinou není), udělala jednu ze základních chyb a byla za to po zásluze potrestána. 

Abychom neskončili jako ona, vytvořme si něco jako institut doplňující otázky a použijme ho v námi zvolené redaktorově otázce. "Je klonování lidských zárodečných buněk etické?", chce vědět tázající. Než nekompromisně vyslovíme svůj názor, uvědomme si, že hned po vyslovení naší odpovědi by pan redaktor mohl položit doplňující otázky, které by mohly třeba znít: "A můžete nám vysvětlit, co chápete pod pojmem etické?", "Co si představujete pod pojmem klonování?" nebo "Kdy, jak a kde vzniká lidská zárodečná buňka?". Nejsme-li si jistí, že bychom uspokojivě zvládli odpovědět na jakýkoliv typ doplňující otázky (pochopitelně související s původním tématem), nebojme se říci kouzelné, ale pravdivé slovo: "nevím", které je v českých luzích a hájích tak málo k vidění či slyšení. Zafixujme si, jako dobří řečníci tento institut doplňující otázky jednou provždy a naučme se tím odpovídat jen na otázky, na něž jsme si udělali názor na základě znalostí nikoliv na základě pouhých emocí.

Dobrého řečníka nelze stvořit na základě připomenutí několika pravidel. Těch je mnohem víc a nejsou vždy tak jednoduchá. A navíc to chce praxi. Nicméně chcete-li se je dozvědět a procvičit si je i v praxi, přihlaste se na náš kurz Umění prezentace.

Zpět na text
© COMPUTER HELP, spol. s r. o. Blanická 16, Praha 2, tel.: 221 503 111