Vyhledat termín
Informace
Napište nám
RSS kanál
cs | en


Několik vybraných pravidel

Vzpomeňme na dobu současnou. Kašpara ze sebe dnes dělá v přímých televizních diskuzích kde kdo. Bohužel významnou měrou k tomu přispívají i ti, kteří by měli mít vedení těchto tragikomedií na starosti. Sluší se dodat, že i pod kontrolou (i když tomu tak většinou není). Tak lze zejména v nedělních poledních hodinách pozorovat bezradné komentátory, kteří překřikováni těmi, které by měl vést, marně žádají o udělení slova. Myslím, že jsou po zásluze potrestáni za tuto neschopnost tím, že musí v těchto kusech účinkovat.

Abychom neskončili jako oni, zapamatujme si několik vybraných pravidel pro účast v diskusi, zejména působíme-li v ní jako osoba odpovědná za její vedení: 

  1. Facilitátor, speaker, moderátor, konferenciér, či jak se dnes říká těm, kdo by měl vést diskusi či debatu, musí hned na úplném začátku jasně vymezit pravidla, přičemž prvotně definuje své právo odebírat a přidělovat slovo.
  2. Rovněž stanoví jasně postih, který z nedodržení pravidel vyplyne. Tyto postihy striktně uplatňuje!!!
  3. Před začátkem diskuse stanoví (upozorní) na časový harmonogram (osnovu) diskuse a maximální délku příspěvku jednotlivých diskutujících.
  4. V průběhu debaty dbá na dodržování výše uvedených pravidlech.

Zejména v tomto případě se nestaneme dobrým moderátorem po přečtení několika pravidel. Zejména v tomto případě je potřeba praxe, neboť diskutující mohou být různí a na různé typy osobností platí různé techniky. Zejména v tomto případě je možné že...
A právě o těchto, ale i jiných situacích se více dovíte na našem kurzu Umění prezentace.

Zpět na text
© COMPUTER HELP, spol. s r. o. Blanická 16, Praha 2, tel.: 221 503 111