Vyhledat termín
Informace
Napište nám
RSS kanál
cs | en


Tři základní pravidla

Vzpomeňme na dobu naštěstí dávno minulou, kdy ze sebe kašpara v přímém přenosu udělal generální tajemník ÚV KSČ. Opustil bezpečí připraveného textu (buďme k němu shovívaví – pravděpodobně žádný neměl) a nedokázal odmítnout vystoupení bez přípravy. V nikdy nekončícím souvětí, ze kterého si dělala legraci na sklonku komunistické éry snad celá republika, potom blábolil spojitě asi deset minut. Na rozdíl od dnešní doby, kdy by ho na jeho neschopnost a nenadání improvizovat na dané téma, již dávno někdo upozornil, si to tehdy nikdo netroufl a soudruh Milouš Jakeš byl po zásluze potrestán výsměchem mas, které tak rád zmiňoval ve svých jindy připravených projevech.

Abychom neskončili jako on, zapamatujme si aspoň tři základní pravidla pro takové situace: 

  1. Víme-li o sobě, že improvizace není naši silnou stránkou, pokusme se jí vyhnout. Improvizaci necháme generálním tajemníkům. Taktiky v tomto případě mohou být různé.
  2. Nepodaří-li se to, snažme se mluvit v krátkých větách. ... Složitá souvětí necháme generálním tajemníkům. ... Na závěr věty vždy poklesneme s hlasem. ... Po skončení věty následuje pauza. ... Teprve potom začínáme s další větou. ... Tento bod je vizuálně přizpůsoben tomu, o čem se v něm hovoří. ... Pokles hlasu na konci každé věty nedokázal autor vizuálně vyjádřit. ... Pauzu se snad vyjádřit podařilo. ... Krátkou větu určitě.
  3. Nejsme-li si jisti cizím slovem (výslovností slova, jeho přesným významem ale i vhodností) nepoužívejme ho. Bojlery necháme generálním tajemníkům. Kašpary taky.

Dobrým řečníkem se nestaneme použitím tří základních pravidel. Těch je mnohem víc, a to opravdu těch základních. A navíc to chce praxi. Nicméně chcete-li se je dozvědět, procvičit si je i v praxi a seznámit se s taktikami vedení hovoru, prezentace, ale i s taktikami odmítání, přihlaste se na náš kurz Umění prezentace.

Zpět na text

© COMPUTER HELP, spol. s r. o. Blanická 16, Praha 2, tel.: 221 503 111