Tipy a triky pro školy

Rádi bychom touto cestou doporučili školám několik “vychytávek”, které se mohou pro práci se softwarem hodit. Ulehčí práci správcům IT ve škole a studenti dostanou novou příležitost využívat ve škole nebo i doma nový software. Jedná se zejména o tyto záležitosti:

Založení prostředí MS Office 365.

Rozšíření kapacity osobního úložiště OneDrive pro uživatele z 1TB na 5TB.

Návod na instalaci nové verze MS Office 2019.

Založení prostředí MS Office 365

K tomu, aby mohla škola využívat licence MS Office 365, potřebuje mít založeno prostředí pro jejich správu. Takovému prostředí říkáme tenant. Bez něj není možné licence pořídit ani je dále spravovat a distribuovat mezi uživatele.

Jako škola máte možnost vybrat si z několika druhů licencí MS Office 365, které budete používat ve škole. Verze MS Office A1 je pro školy k dispozici dokonce zdarma. Je však potřeba založit si Office 365 prostředí a zároveň si nechat ověřit svou školní doménu.

Pokud využíváte licence skrze smlouvu OVS ES, máte v rámci této smlouvy také k dispozici zdarma pro studenty a zaměstnance na domácí používání licence MS Office 365 ProPlus. Není nic jednoduššího než založit tenant, do něj následně tyto licence aktivovat, a distribuovat je mezi uživatele.

Jak založit prostředí MS Office 365?

Průvodce zřízením a využitím hostovaných služeb ke stažení zde.

Rozšíření kapacity osobního úložiště OneDrive pro uživatele z 1TB na 5TB

Ve výchozím nastavení je v rámci služby Office 365 Education nastavena kapacita každého OneDrive úložiště pro všechny uživatele na 1 TB. Pro naprostou většinu studentů a uživatelů se jedná o dostačující kapacitu, kterou v rámci svých aktivit ani zdaleka nevyužijí.

Mohou však nastat situace, kdy je potřeba tuto kapacitu v některých případech navýšit a jak již asi tušíte, Office 365 Education toto samozřejmě umožňuje.

Jak na to?

 1. Otevřete si administrační centrum služby OneDrive na adrese https://admin.onedrive.com/?v=StorageSettings.
 2. Zadejte požadovanou hodnotu nové velikosti úložiště, maximální velikostí je 5120 GB, tj. 5 TB.
 3. Klikněte na tlačítko Uložit.

Ne vždy však chcete, aby každý uživatel ve škole měl k dispozici takovou kapacitu a většinou právě naopak, tuto vyšší kapacitu chcete povolit jen vybraným uživatelům. To je možné pomocí následujícího PowerShell příkazu:

Set-SPOSite -Identity https://contoso-my/sharepoint.com/personal/jmenouzivatele_domena_cz -StorageQuota 5242880.

Zdroj: Karel Klatovský: https://www.klatovsky.cz/2017/05/nastavte-si-v-office-365-onedrive-s.html

Návod na instalaci MS Office 2019 (Standard/Professional)

Před samotnou instalací nového MS Office 2019 odinstalujte všechny předchozí verze Office v počítači. Pro aktivaci softwaru je zároveň nutné, aby bylo instalované zařízení připojeno po celou dobu k internetu.

 1. V případě, že jste si u nás zakoupili licence MS Office v jednom z multilicenčních programů (např. Select Plus, Open License), přihlaste se na Volume Licensing Service Center stránky https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx  – zde najdete instalační medium pro MS Office a také potřebný klíč pro aktivaci.
 2. Po přihlášení vybereme na hlavní stránce záložku Položky ke stažení a kódy – produkt MS Office – vybereme si potřebnou verzi – MS Office Standard 2019 nebo MS Office Professional 2019 – zvolíme možnost stáhnout – typ operačního systému dle Vašich kritérií (32/64 bit).
 3. Vybereme možnost stažení souboru na konci seznamu Office 2019 Deployment Tool – soubor EXE – možnost Uložit jako (je nutné mít povolená vyskakovací okna v prohlížeči).
 4. Vytvoříme novou složku na disku C – pojmenujeme složka ODT – uložíme zde soubor EXE, který se chystáme stáhnout.
 5. Následně si vytvoříme konfigurační soubor pro MS Office na stránkách Microsoftu https://config.office.com – zde vybereme možnost Create a new configuration.
 6. Otevře se nám nástroj Office Customization Tool –  v tomto okně je nutné vyplnit požadavky na nastavení MS Office a vložit platný klíč pro licenci (dostupný na VLSC stránkách).
 7. Po vyplnění všech požadavků zvolíme možnost Export vpravo nahoře – uložíme do stejného adresáře, jako máme uložen soubor EXE – disk C – složka ODT – uložíme soubor jako Config.xml (vybereme možnost uložení souboru jako XML).
 8. Vytvořený konfigurační soubor otevřeme ve složce a zkontrolujeme ve WordPadu, zda jsou v pořádku naše požadavky na nastavení (klíč, jazyk apod.).
 9. Ve složce ODT rozbalíme stažený konfigurační soubor Office Deployment Tool.
 10. Po rozbalení je nutné vytvořit ze souboru setup zástupce (pravým tlačítkem myší). Poté, co vytvoříme zástupce, ve vlastnostech souboru setup zástupce následně dopíšeme: /configure config.xml (včetně lomítka a mezery) a dáme spustit (klikneme 2x myší).
 11. Následně se rozbíhá samotná instalace MS Office 2019.
 12. Po dokončení instalace můžeme zkontrolovat nainstalovanou verzi MS Office například po spuštění Wordu – Soubor – Účet – Informace o produktu.

Kontaktujte nás

Potřebujete poradit?
Jsme tu pro vás, zavolejte nám, napište email a nebo přijďte na kávu.

+420 221 503 111
cohe@computerhelp.cz
COMPUTER HELP, spol. s r.o.
Slezská 2127/13
120 00, Praha 2 - Vinohrady